تبلیغات
سیناپس - طب سوزنی و مزایای بی‌شمار آن
جمعه 28 آبان 1389  07:57 ب.ظ    ویرایش: - -

پژوهشگران تاكید كردند: طب سوزنی عوارض جانبی و علائم برخی از سرطانها را كاهش می‌دهد.

http://negahak.com/album/info/d-yjuyt687684uolulkduyol.jpg

نتایج چندین پژوهش اخیر نشان داده است كه طب سوزنی به كنترل شماری از علائم و عوارض جانبی مثل درد، خستگی، خشكی دهان، حالت تهوع و استفراغ ناشی از انواعی از سرطانها و درمانهای آنها كمك می‌كند.

 

پژوهشگران مركز تحقیقات اسلوآن - كترینگ در مطالعات خود نشان داده‌اند كه طب سوزنی می‌تواند درد و نقص عملكرد را در مبتلایان به سرطانهای سر و گردن كاهش دهد.

 

به گزارش ساینس دیلی، در این تحقیق 58 بیمار مبتلا به درد مزمن ناشی از سرطان گردن تحت بررسی قرار گرفتند. همچنین در پژوهشی كه شرح آن در فوریه سال 2010 در مجله اونكولوژی بالینی به چاپ رسید، تاثیر طب سوزنی روی 50 زن مبتلا به سرطان سینه بررسی شد.

 

محققان دریافتند: در زنانی كه به روش طب سوزنی تحت درمان قرار گرفته بودند میزان گر گرفتگی، علائم افسردگی و دیگر علائم ناشی از این سرطان نه تنها به حد چشمگیری كاهش پیدا كرد بلكه احتمال بازگشت علائم پس از متوقف كردن درمان با طب سوزنی 15 هفته طول كشید در صورتی كه در روش درمانی دارویی دو هفته پس از توقف درمان، علائم دوباره عود می‌كردند.

 

به گزارش ایسنا، طب سوزنی به عنوان طب سنتی چین كه به زبان چینی «جن جیو» تلفظ می‌شود روشی است كه با فرو كردن سوزن‌های بسیار نازك به نقاط خاصی از بدن باعث تسكین درد و یا درمان مشكل خاصی در بیمار می‌شود.

 

 هرچند از اواخر قرن بیستم میلادی بر روی طب سوزنی تحقیقات علمی زیادی انجام گرفته اما هنوز نحوه اثرگذاری آن به درستی شناخته نشده است. در هر صورت گزارش‌های بسیاری تاكنون از سوی سازمان جهانی بهداشت، مركز ملی طب مكمل آمریكا و انجمن پزشكی آمریكا منتشر شده كه همگی از موثر بودن این روش سنتی در درمان بسیاری از بیماریها حكایت دارد.

 

بر اساس گزارشات سازمان جهانی بهداشت، از طب سوزنی می‌توان در درمان بیماریهایی چون سینوزیت حساسیتی، كنترل دردهای حد و مزمن، ‌اضطراب، آرتروز، تهوع و استفراغ، اسپاسم مری، افزایش بیش از حد اسید معده، سندرم روده تحریك پذیر، سندرم‌های ستون فقرات گردن و كمر، اسهال، یبوست، مسمومیت‌های دارویی، دردهای قاعدگی، سردرهای میگرنی، سردردهای تنشی، سرگیجه، وزوز گوش، گرفتگی عضلات، لرزش اندام‌ها، سكسكه، مشكلات بعد از سكته مغزی و حتی بی اختیاری ادراری استفاده كرد.

 

پژوهشگران تاكید می‌كنند كه در صورت استفاده صحیح از این تكنیك هیچ عارضه‌ای ایجاد نخواهد شد اما با ورود افراد غیرحرفه‌ای و غیرمتخصص به این رشته، احتمال عفونت و آسیب اعضای بدن وجود دارد.

 

این مقاله در مجله اونكولوژی بالینی به چاپ رسیده است.

   


نظرات()   

سیناپس

 

http://77epqa.bay.livefilestore.com/y1pDtDbj_y1G0BVccVl3cofOWt2NnwjbAkUJeuO5TsNpFMbv9G9OqlUhf_WF7xxK047EKJABW8wFApc-5V70_loYTmWlmay_ez7/kahrizak.png?psid=1