تبلیغات
سیناپس - جراحی اینترنتی به كمك ربات‌ها در ایران
چهارشنبه 11 فروردین 1389  12:22 ب.ظ    ویرایش: - -

ژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر روشی برای کنترل ربات ها از طریق اینترنت در مقیاس آزمایشگاهی با موفقیت طراحی کردند.
http://www.jamejamonline.ir/Media/images/1387/03/07/100939563141.jpg

ژوهشگران دانشگاه صنعتی امیركبیر روشی را برای كنترل ربات‌ها از طریق اینترنت در مقیاس آزمایشگاهی با موفقیت طراحی كردند.

 

امیر منعمیان ، پژوهشگر طرح، با اشاره به گسترش شبكه‌های اینترنتی و روش‌های كنونی استفاده از ربات در جراحی‌ها، گفت: هم اكنون بخش فرامین در نزدیكی بیمار قرار گرفته و دستورات پزشك به ربات جراح داده می‌شود.

 

وی افزود: در این طرح امكان استفاده از شبكه‌های اینترنتی برای انتقال فرامین و افزایش فاصله پزشك و بیمار با قرار دادن یك ربات ساده در سمت راهبر و ربات یك درجه آزادی در قسمت اجرا، آزمایش شد.

 

پژوهشگر طرح با موفقیت آمیز خواندن نتایج این بررسی، گفت: حركت هماهنگ نشانگرهای كار دو ربات نشان داد كه با وارد آوردن فشار و حركت دسته فرامین، ربات دوم هم به درستی این حركت را انجام می‌دهد.

 

منعمیان افزود: در این طرح برای دریافت اطلاعات محیطی لازم از سمت ربات دوم كه قسمت بیمار خواهد بود، از دوربین تصویربرداری و همچنین حسگر فشار استفاده شده است كه به وسیله آن پزشك علاوه بر مشاهده موضع عمل، فشاری را كه بافت به دست وی وارد می‌كند، با مقاومت متناظری كه در دسته فرامین ایجاد می‌شود، احساس خواهد كرد.

 

بر اساس این گزارش این طرح در مرحله آزمایشگاهی قرار دارد و در مراحل بعد باید در ربات‌های پیشرفته‌تر و با درجه آزادی بیشتر آزمایش شود.

 

این طرح در قالب یك پایان نامه كارشناسی ارشد مهندسی پزشكی به راهنمایی دكتر رضایی در دانشگاه صنعتی امیركبیر انجام شده است. ایسنا

   


نظرات()   

سیناپس

 

http://77epqa.bay.livefilestore.com/y1pDtDbj_y1G0BVccVl3cofOWt2NnwjbAkUJeuO5TsNpFMbv9G9OqlUhf_WF7xxK047EKJABW8wFApc-5V70_loYTmWlmay_ez7/kahrizak.png?psid=1