تبلیغات
سیناپس - چه كنیم آنفلوآنزای‌ نوع A نگیریم؟
دوشنبه 2 آذر 1388  03:45 ب.ظ    ویرایش: - -

در صورت امكان تا یك هفته از دیدار با حجاج بازگشته از كشور عربستان و مسافرانی از كشورهایی كه تعداد مبتلایانش زیاد هستند،خودداری كنید. در غیر این صورت چنانچه تاكید بر این دیدار دارید، فاصله یك متری خود را با فرد مورد نظر رعایت كنید.


http://nowin.parsaspace.com/Infloinza1.jpg

جام جم آنلاین: آنفلوآنزای خوكی یا به عبارت درست‌تر نوع A نه آنقدر ترس دارد كه زندگی‌مان را مختل كنیم و نه آنقدرها بی‌خطر كه فكر كنیم هیچ اتفاق جدیدی نیفتاده است. این، همه حرف دكتر محمد نبوی، معاون مركز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت و عضو كمیته كشوری كنترل و پیشگیری از آنفلوآنزای نوع A است.

 

اتفاقا او مطمئن است به خاطر كارش هم كه شده حتما آنفلوآنزا می‌گیرد، اما برعكس جو عمومی جامعه و برخی خانواده‌ها كه ترس كاذبی نسبت به این نوع از آنفلوآنزا پیدا كرده‌اند، خیلی نگران نیست.

 

در این گفتگو هم سعی شده همه جوانب و پرسش‌های موجود در خصوص این بیماری از تاریخچه تا شیوه مقابله دنیا با آن و آنچه در كشور ما تاكنون اتفاق افتاده یا خواهد افتاد، پرسیده شود.

 

اگر از آنفلوآنزای نوع A یا همان خوكی خیلی می‌ترسید، یا این كه اصلا توجهی هم به اخبار و اتفاقات این بیماری ندارید، حتما این مصاحبه را بخوانید. اگر جزو این دو گروه نیستید، پس اطلاعاتتان را كامل كنید.

 

پرسش اولم شاید كمی غیرمتعارف به نظر برسد، اما می‌خواهم بدانم شما به عنوان عضو كمیته كشوری كنترل و پیشگیری از آنفلوآنزای نوعA چقدر احتمال می‌دهید به این نوع از آنفلوآنزا مبتلا شوید؟

 

خب خیلی‌ها مبتلا می‌شوند، اما چون پزشك هستم و با بیماران در ارتباطم، قطعا مبتلا می‌شوم.

 

از این كه مبتلا می‌شوید، چقدر نگران هستید؟

 

خیلی بیشتر از آنفلوآنزای فصلی نگران مبتلا شدنش نیستم. به اندازه آنفلوآنزای فصلی نگرانش هستم.

 

خب ماجرا از همین جا شروع می‌شود، چرا كه تعدادی از شهروندان خیلی بیشتر از آنفلوآنزای فصلی نگران ابتلا به آنفلوآنزای نوع A هستند.

 

ببینید، بحث آنفلوآنزای نوعA را نه باید خیلی جدی گرفت و نگران شد و نه این كه كلا بی‌تفاوت بود. در واقع مثل خیلی از بیماری‌ها، اگر خیلی نگران باشیم و بترسیم، در واقع زندگی را فلج می‌كنیم و اگر خیلی بی‌تفاوت باشیم، در واقع خودمان را در معرض خطر قرار داده‌ایم. آنفلوآنزای نوعA نه خیلی خطرناك است، نه بی‌خطر. باید ماهیتش كاملا روشن شود.

 

تعدادی از شهروندان متاسفانه فكر می‌كنند اصلا خبری نیست و جو كاذبی در خصوص این بیماری ایجاد شده تا مثلا واكسن‌ها و داروهای موجود به فروش برسد و مباحثی نظیر این موضوع كه كاملا اشتباه است.

 

اتفاقا آقای دكتر! برخی مسافران حج تمتع در بازگشت معتقد بودند در عربستان خبر چندانی نیست و اوضاع این كشور آرام بوده است؟

 

دقیقا همین طور است. برخی حجاج می‌گفتند اصلا در عربستان خبری نبوده، نه مرده‌ای در خیابان بود و نه این كه بیماری در خیابان به بیمارستان برده می‌شد و از این قبیل صحبت‌ها، در حالی كه گروه پزشكی را كه ما به عربستان اعزام كردیم، اعلام كردند مبتلایان در بیمارستان‌ها تحت درمان بودند و حتی مریض‌های بدحال هم داشتند و در حال آماده‌باش بودند.

 

آقای دكتر! داستان این آنفلوآنزا چیست؟ اصلا از كجا آمده و اعلام همه‌گیری، ترس و... از كجا شروع شد؟

 

از حدود 10 سال پیش نوعی ویروس آنفلوآنزا در پرندگان تا حدودی پتانسیل انتقال به انسان را پیدا كرد. اسم این ویروس هم H5N1 بود كه موسوم شده به آنفلوآنزای پرندگان. وقتی هم انسان به آن مبتلا می‌شد، 60 درصد احتمال مرگ وجود داشت.

 

معمولا كسانی هم به آن مبتلا می‌شوند كه در ارتباط مستقیم با پرندگان بودند. نگرانی كه در خصوص این نوع آنفلوآنزا وجود داشت، ابتلای انسان به انسان بود كه در صورت انسانی شدن آن، این نگرانی وجود داشت كه تعداد قربانیان آن بسیار زیاد باشد.

 

خوشبختانه این نوع آنفلوآنزا انسانی نشده و البته ممكن است در آینده این اتفاق بیفتد كه قابل پیش‌بینی هم نیست. از اواخر زمستان سال گذشته و اوایل بهار، ویروس جدیدی از كشور مكزیك آمد كه تركیبی از ژن‌های ویروس خوك‌ها، پرندگان و انسان بود.

 

این ویروس پس از مدتی انسانی شد و بسرعت در تمام كشورها گسترش یافت و پاندمی‌ یا جهانی‌گیری آن با عنوان فاز 6 اعلام شد.

 

منظور از فاز 6 هم جهانی شدن یك ویروس یا بیماری است و نه صرفا اعلام خطر و ترس در مردم.

 

براساس بررسی‌هایی كه تاكنون درخصوص این نوع ویروس در دنیا انجام شده، به این نتیجه رسیده‌اند كه تغییر شدتی تاكنون نداشته است و احتمالا این ویروس در طول مدت این اپیدمی كه 2 سالی طول خواهد كشید، با همین شدت خواهد بود.

 

سابقه هم همین را نشان می‌دهد؛ چراكه هر 10 تا 40 سال یك پاندمی جدید آنفلوآنزا داشته‌ایم. البته نگرانی‌‌هایی هم به خاطر 2 استثنا در تاریخ ویروس آنفلوآنزا وجود دارد.

 

این استثناها چه بودند؟

 

یك بار در سال 1918 آنفلوآنزای اسپانیایی ابتدا در بهار و تابستان سبك بود و تعداد مبتلایانش زیاد نبود كه در پاییز و زمستان، ناگهان شدید شد و حدود 100 میلیون نفر را كشت، در سال 1977 نوع دیگری از آنفلوآنزای H1N1 برعكس در آمریكا ابتدا در بهار و تابستان شدید بود و در پاییز شدت آن كاهش یافت.

 

بجز این 2 مورد بقیه موارد آنفلوآنزا با شدت یكسانی وجود داشته است، مثل آنفلوآنزای فصلی یا هنگ‌كنگی كه از سال 1968 شایع شد و از آن زمان تاكنون به مدت 40 سال با شدت یكسانی ادامه داشته است. به هر حال بررسی‌های اخیر دانشمندان دنیا نشان داده است شدت آنفلوآنزای جدید بیشتر از شدت آنفلوآنزای فصلی یا هنگ‌كنگی نیست.

 

خب پس چرا باید نگران باشیم و نگرانی‌های موجود برای چیست؟

 

علت به وسعت انتشار این ویروس برمی‌گردد، به هر حال ویروس آنفلوآنزای نوع A ویروس جدیدی است كه سیستم ایمنی بدن افراد با آن آشنایی ندارد و 20 تا 40 درصد جمعیت دنیا، ظرف 2 سال در 6 تا 8 موج گرفتار آن خواهند شد.

 

یعنی 60 تا 80 درصد از مردم جهان اصلا مبتلا نمی‌شوند؟

 

خیر، بقیه افراد به احتمال قوی فرم‌های خفیف و بدون علایم آنفلوآنزای نوعA را مبتلا می‌شوند. در واقع همه كم و بیش با این ویروس تماس پیدا خواهند كرد.

 

از نظر ابتلا فرق این ویروس با ویروس آنفلوآنزای هنگ‌كنگی یا همان فصلی چیست؟

 

آنفلوآنزای فصلی حدود 5 تا 10 درصد از افراد جامعه را درگیر می‌كند و برای افراد مسن، كسانی كه این ضعف ایمنی بدن دارند یا دارای بیماری‌های زمینه‌ای هستند، خطرناك است، در صورتی كه آنفلوآنزای نوعA 20 تا 40 درصد را درگیر خواهد كرد و با این حساب، مثلا اگر در آنفلوآنزای فصلی 5 درصد از افراد با ضعف ایمنی بدن مبتلا می‌شدند در آنفلوآنزای نوع A این رقم به بیش از 6 یا 7 برابر می‌رسد. پس افراد مراجعه‌كننده به بیمارستان‌ها نیز به تبع بیشتر می‌شود.

 

آمار مبتلایان و مراجعه به مراكز درمانی در دنیا چطور است؟

 

موج اول این بیماری در كشورهایی نظیر انگلستان، آمریكا و استرالیا طی شده است، انگلستان یكی از دقیق‌ترین آمارهای زیستی دنیا را دارد. براساس آمار این كشور در هر پیك اپیدمی، یعنی هرموج آن كه حدود 2ماه طول می‌كشد، در هر هفته 110 هزار بار مراجعه سرپایی داشته‌اند، میزان بستری‌ها دو برابر شده و در برخی مراكز 5 برابر حد معمول بیمار سرماخورده مراجعه كرده است. یعنی علائم مانند آنفلوآنزای معمولی است، اما وسعت بیشتری دارد.

 

البته مبتلایان و تلفات در جاهای مختلف دنیا متفاوت است، مثلا در استرالیا كه رتبه اول بهداشت جهانی را دارد اعلام شده شدت آنفلوآنزای نوع A از نوع آنفلوآنزای فصلی خفیف‌تر هم بوده و براساس اعلام آنها، تلفات آنفلوآنزای جدید یك مورد در 2000 و میزان تلفات در آنفلوآنزای فصلی یك در هزار بوده است.

 

تولید واكسن برای پیشگیری از آنفلوآنزای نوع A در چه مرحله‌ای است؟

 

ببینید ما در حال حاضر واكسنی برای این بیماری در دست نداریم. واكسن این بیماری اوایل سال 2010 میلادی در دسترس قرار می‌گیرد.

 

اما بتازگی كشور چین مدعی شده، واكسن این نوع از آنفلوآنزا را تولید كرده است؟

 

بله. كشورهای غربی هم تایید كرده‌اند، اما 4 ماه بررسی بی‌خطری واكسن آن طول خواهد كشید، یعنی باید طی چند مرحله روی بیماران آزمایش كنند و اگر عارضه‌ای نداشت به تولید انبوه برسد.

 

نیازی به طی این دوره آزمایشی با توجه به پاندمی بیماری وجود دارد؟

 

بله. در سال 1977 در آمریكا همزمان با اپیدمی آنفلوآنزا واكسن آن را تولید كردند و بدون بررسی به تعداد زیادی از افراد، واكسن تزریق شد. 500 نفر بر اثر عوارض واكسن فوت كردند، در حالی كه پس از مدتی در پاییز، برعكس انتظار، از شدت آنفلوآنزا كم شد و در واقع 500 نفر از افراد سالم براساس این اشتباه كشته شدند.

 با این تجربه باید واكسن در گروه‌های داوطلب امتحان شود و پس از چندین مرحله آزمایش و در صورت تایید نهایی به تولید انبوه برسد.

 

برای درمان آنفلوآنزای نوعA داروی خاصی تجویز می‌شود؟

 

در 98 درصد مواقع این بیماری خفیف خواهد بود و بدون درمان علامتی خوب خواهد شد؛ البته در 6 درصد موارد تبدیل به سینوزیت می‌شود و 10 درصد برونشیت می‌دهد كه در مجموع كشنده نیستند، اما اگر به ذات‌الریه تبدیل شود، كشنده خواهد بود.

 

در واقع یك تا 2 درصد مبتلایان كه ذات‌الریه می‌‌گیرند یا به برونشیت شدید مبتلا می‌شوند باید بستری شوند كه در این تعداد درصدی فوت خواهند كرد.

 

و دارو؟

 

دارو به میزان كافی وجود دارد و باید به بستری شدگان داده شود نه به كسانی كه به شكل خفیف مبتلا شده‌اند. به موارد خفیف دارو داده نمی‌شود. چون نیازی نیست و علاوه بر این مصرف زیاد دارو باعث مقاومت بدن می‌شود و ممكن است در صورت ابتلای فرد در موج‌های بعدی كه 6 تا 8 موج خواهد بود، دیگر دارو اثر نكند.

 

در واقع به افرادی كه ضعف ایمنی دارند، زنان حامله، بیماران شیمی درمانی شده، افرادی كه پیوند عضو داشته‌اند، افراد مسن، بیماران قلبی و عروقی، بیماران ریوی و آسم شدید و ... دارو، بدون بستری داده می‌شود.

 

با این تفاسیر، به خاطر نبود واكسن در حال حاضر و تجویز دارو برای موارد خاص، پیشگیری و آموزش حرف اول را می‌زند؟

 

دقیقا، همه تاكید ما بر آموزش است به این خاطر كه از نظر آماری ثابت شده است اگر موارد انتقال بین بیماران كم شود، میزان بیماری هم به طور كلی بسیار كاهش خواهد یافت.

 

یعنی یك فرد مبتلا می‌‌تواند دست‌كم چند نفر را مبتلا كند اما اگر با آموزش به همین بیمار به او بیاموزیم كه خود را در معرض ابتلای بقیه قرار ندهد، میزان ابتلا بسیار كاهش می‌یابد.

 

خب این فرد مبتلا باید چه كار كند تا دیگران مبتلا نشوند؟

 

با هم دست ندهند، روبوسی نكنند، مبتلایان در منزل بمانند و به محل كار یا مراكز عمومی مراجعه نكنند، اگر بیماران ناچارند در طول مدت بیماری به بیرون از منزل مراجعه كنند، از ماسك استفاده كنند و دست‌كم دستمال داشته باشند و روی دهان و بینی را بپوشانند و حتما موقع عطسه از دستمال استفاده كنند. افراد بهداشت فردی را رعایت كنند و دست‌ها را در طول روز، چندین بار شستشو دهند.

 

ظاهرا دستورالعمل‌هایی برای مدارس و دانشگاه‌ها ابلاغ شده، این دستورالعمل‌ها حاوی چه نكاتی است؟

 

براساس این دستورالعمل‌ها در مدارس با كمتر از 500 دانش‌‌آموز تا 10 درصد و در مدارس با بیش از 500 دانش‌آموز، اگر تا بیش از 5 درصد دانش‌آموزان همزمان به آنفلوآنزای نوعA مبتلا شوند، آن مدارس به شكل موقت تعطیل خواهند شد.

 

دارو به میزان كافی وجود دارد و باید به بستریشدگان داده شود نه به كسانی كه به شكل خفیف مبتلا شده‌انداما اگر در مدارس تنها در یك یا دو كلاس دانش‌‌آموزان مبتلا به آنفلوآنزای نوعA زیاد شوند، همان كلاس‌ها تعطیل خواهند شد و بقیه كلاس‌ها دایر خواهد بود.

 

اگر شدت بیماری در پاییز و زمستان خیلی زیاد شود، چطور؟

 

در این صورت كه البته قابل پیش‌بینی هم نیست، ممكن است خیلی از مراكز جمعی نظیر مدارس، دانشگاه‌ها، سینماها و ... تعطیل شوند.

 

آقای دكتر! آمارگیری مبتلایان در كشور چگونه صورت می‌گیرد، در واقع آماری از مبتلایان كه تاكنون اعلام كرده‌اید، چگونه به دست آمده است؟

 

هنوز در كشور ما چرخش ویروس به شكل جدی صورت نگرفته است.

كسانی كه از خارج از كشور می‌آیند در مرزها و فرودگاه‌ها مورد كنترل قرار می‌گیرند و بیماران شناسایی می‌شوند و به بقیه هم پنفلت داده می‌شود تا در صورتی كه بعدا علایم داشته و مریض شدند، حتما مراجعه كنند.

 

قرار شده هزار مورد را از این طریق شناسایی كرده و بعد از هزار مورد مبتلا نمونه‌گیری را قطع كنیم. چون چرخش ویروس در كشور شروع خواهد شد و بیشتر آمار بستری‌شدگان را اعلام خواهیم كرد.

 

یعنی همه مبتلایان كشور از خارج آمده‌اند؟

به هر حال این بیماری از خارج وارد شده و بعد از موارد اولیه كه مسافران بودند، بقیه مبتلایان نزدیكان و افراد در تماس با آنها بوده‌اند. در واقع آمار مبتلایان ما را، این مسافران و نزدیكان و افراد در تماس با آنها كه مراجعه كردند، تشكیل می‌دهند.

 

خب اگر مسافری یا همراهش بعدا به این ویروس مبتلا شد و مراجعه نكرد، چطور؟

 

بله، ممكن است كسی به شكل خفیف مبتلا شود و مراجعه نكند.

 

اتفاقا در فرودگاه‌ها شناسایی بیماران چندان با دقت انجام نمی‌شود؟

 

در واقع امكان‌پذیر نیست، ببینید روزانه بیش از 12 هزار مسافر وارد كشور می‌شود و فقط می‌توان بیماران بدحال را شناسایی كرد و به بقیه پنفلت و بروشورهای آموزشی داده می‌شود تا در صورت مشاهده علائم، مراجعه كنند.

 

اما در فرودگاه‌های شهرستان‌ها كه پروازهای محدودی دارند، كار نظارت و شناسایی بهتر انجام می‌شود و اتفاقا در بازدید از این فرودگاه‌ها دیده شده كه آموزش‌های خوبی صورت گرفته است و حتی پزشك با مسافران صحبت كرده و آموزش چهره‌ به چهره انجام می‌شود.

 

پس ممكن است تعداد مبتلایان بیشتر از آمار اعلامی شما باشد؟

 

قطعا بیشتر است خصوصا كه امكان تشخیص نوع ویروس 48 ساعت بعد از ابتلا امكان‌پذیر است و بعد از آن قابل تشخیص نیست كه چه نوع ویروس آنفلوآنزایی بوده است.

 

به هر حال 15 نوع ویروس سرماخوردگی داریم كه فقط 3 نوع آن آنفلوآنزا است. در كشور ما در حال حاضر بیشتر مبتلایان آنفلوآنزای فصلی دارند كه پیش‌بینی می‌شود در پاییز و فصل سرما، مبتلایان آنفلوآنزای نوعA بیشتر شوند.

 

دوره این بیماری چقدر طول می‌كشد؟

 

معمولا طی 2 یا 3 روز تب بیمار قطع می‌شود و ظرف یك هفته بیمار كاملا خوب می‌شود كه برای 98 درصد مبتلایان همین روند صادق است.

 

آقای دكتر اگر فردی به آنفلوآنزای نوعA مبتلا شود و پزشك معالج تشخیص ندهد، چه مشكلی برای این بیمار فرضی پیش می‌آید؟

 

خب من، خودم پزشكم و مكرر پیش می‌آید كه بیماران سرماخورده از من سوال می‌كنند نكند بیماری‌شان آنفلوآنزای نوعA باشد، من هم به آنها می‌گویم، اگر آنفلوآنزای نوعA هم باشد، لزوما بدتر نیست و حتی می‌تواند ویروس دیگری از آنفلوآنزا باشد و از بیمار می‌خواهم مراقبت‌های لازم را انجام دهد و دوره درمانش را طی كند و اگر بعد از چند روز بهبودی حاصل نشد، باز هم مراجعه كند.

 

با این تفاسیر وزارت بهداشت هرگز نمی‌تواند به آمار دقیقی از مبتلایان این آنفلوآنزای جدید دست یابد؟

 

بله، درست است، منتها كاری كه ما انجام خواهیم داد و همه كشورها هم انجام داده‌اند، این است كه بعد از زیاد شدن تعداد مبتلایان، از طریق دانشگاه‌های علوم پزشكی در سراسر كشور به طور مقطعی تعدادی نمونه را بررسی می‌كنند و آمار و تعداد مبتلایان به انواع ویروس‌های سرماخوردگی را به دست می‌آورند. بر این اساس مشخص می‌شود تغییرات ویروس چگونه بوده است.

 

منظورتان از تغییرات ویروس یعنی چه؟

 

یعنی این كه آیا آنتی‌ژن‌های ویروس در طول مدت مشخص تغییر كرده و خفیف یا شدید شده است یا خیر.

 

نتایج چه بوده، آیا این ویروس در طول مدت انتشار تغییراتی داشته است؟

 

براساس اعلام مراكز جهانی تاكنون ویروس آنفلوآنزای نوع A تغییر نكرده است.

 

پس ظاهرا ویروس سر به راهی است؟

 

سر به راه كه نه، تلفات هم داشته اما از نظر شدت، ویروس متوسطی است یعنی نه خیلی خفیف است كه بیماری نداشته باشد و نه خیلی قوی است كه تلفات خیلی زیادی داشته باشد.

 

آقای دكتر درخصوص برخی از بیمار‌ها اگر بیمار مبتلا در كشوری توسعه یافته زندگی كند، قاعدتا نحوه ابتلا، پیشگیری و درمانش، روند بهتری دارد و اگر همان بیماری در یك كشور توسعه نیافته شیوع پیدا كند، بیمار مبتلا، مشكلات بیشتری خواهد داشت، در مورد آنفلوآنزای نوعA هم همین مطلب صادق است؟

 

ببینید، تلفات این آنفلوآنزا در كشوری مثل استرالیا حداقل و در مكزیك، حداكثر بوده است. از یكسو تعداد بیماران با ضعف ایمنی بدن در كشورهای پیشرفته بهتر كنترل می‌شوند و از سویی دیگر كلا در كشورهایی كه سیستم بهداشت و درمان قوی‌تری دارند، تعداد مبتلایان هم كمتر بوده است.

 

كشور ما چگونه است؟

 

كشور ما از نظر سیستم بهداشت و درمان متوسط است.

البته چون در كشور سیستم شبكه بهداشتی وجود دارد، قاعدتا كنترل بیماری بهتر انجام خواهد شد.

 

آقای دكتر، آنفلوآنزای نوع A به نژاد یا جنسیت هم ربط دارد؟

 

ثابت نشده و ربطی به نژاد و جنسیت ندارد، اما كودكان بیشتر به این بیماری مبتلا می‌شوند. گرچه تلفات در كودكان كم است. مثلا براساس آمار آمریكا از 550 مورد تلفات این بیماری تنها 17 نفر كودك و نوجوان بودند.

 

و افراد مسن چطور؟

 

در سنین 65 سال به بالا تلفات در برخی كشورها كمتر بوده، اما سنین 80 سال به بالا تلفات زیادی داشته است.

 

ماندگاری این ویروس در فضای خارج از بدن انسان چقدر است؟

 

این ویروس می‌تواند بین 2 تا 8 ساعت روی سطوح و محیط مناسب زنده بماند. به خاطر همین مساله است كه نسبت به شستشوی زیاد دست‌ها تاكید شده است. بهتر است روزی 5 تا 6 بار دست‌ها شسته شود.

 

سوال آخرم به سوال اولم برمی‌گردد. شما گفتید در معرض ابتلای این بیماری قرار دارید، با این توضیح، اولین و مهم‌ترین كاری كه برای پیشگیری انجام خواهید داد، چیست؟

 

رعایت بهداشت فردی، یعنی با افراد سرماخورده دست نخواهم داد. روبوسی نمی‌كنم، دست‌ها را مرتب می‌شویم، هنگام معاینه ماسك می‌زنم و بعد از معاینه هم دست‌هایم را می‌شویم.

 

و اگر مبتلا شدید؟

 

اگر مبتلا شدم، 2 تا 3 روز در منزل استراحت می‌كنم و سعی می‌كنم با سایر افراد تماس كمتری داشته باشم.

 

چند توصیه

 

ویروس آنفلوآنزای نوع A از انسانی به انسان دیگر از طریق تنفس منتقل می‌شود و علائم این بیماری در انسان مشابه سرماخوردگی است.

 

علایم اولیه بیماری آنفلوآنزای نوعA مانند آنفلوآنزای فصلی شامل تب، سردرد، سرفه، گلودرد و اسهال است و بعد از آن آبریزش و گرفتگی بینی، بدن درد، لرز و احساس خستگی در درجه بعدی آغاز می‌شود.

 

اجتناب از تماس نزدیك یا روبوسی با افرادی كه تب و سرفه دارند، مصرف مواد آشامیدنی و غذایی سالم و انجام فعالیت‌های ورزشی از دیگر راه‌های مبارزه با این بیماری است.

 

دستان خود را به طور مرتب با آب و صابون بشویید، زمان عطسه یا سرفه جلوی دهان را با دستمال گرفته و از تماس نزدیك با افراد آلوده اجتناب كنید.

 

آنفلوآنزای نوع A بیماری‌ است كه از طریق ترشحات تنفسی و ارتباط فرد با فرد دیگر منتقل می‌شود و این ترشحات تا چندین ساعت روی سطوح خارجی از جمله دستگیره در اتوبوس و اماكن عمومی ماندگار است و در صورت تماس باعث انتقال بیماری می‌شود.

 

شهروندان باید در مواقع سرفه یك دستمال معمولی جلوی صورت گرفته و مسافرت‌های غیرضروری خود را كاهش دهند.

در صورت امكان تا یك هفته از دیدار با حجاج بازگشته از كشور عربستان و مسافرانی از كشورهایی كه تعداد مبتلایانش زیاد هستند،خودداری كنید. در غیر این صورت چنانچه تاكید بر این دیدار دارید، فاصله یك متری خود را با فرد مورد نظر رعایت كنید.

 

افراد مبتلا به این بیماری باید استراحت فراوان كنند، مایعات فراوان بنوشند و دست‌‌های خود را به فراوان آب و صابون بشویند، از ماسك استفاده و به مراكز بهداشتی، درمانی و پزشكی مراجعه كنند.

 

كسانی كه مبتلا به آنفلوآنزای نوع A می‌شوند باید به مدت یك هفته در منزل استراحت كنند و كسانی كه كار سرویس‌دهی و مراقبت از آنها را انجام می‌دهند، باید حداقل یك متر از افراد ناقل بیماری فاصله داشته باشند.

   


نظرات()   

سیناپس

 

http://77epqa.bay.livefilestore.com/y1pDtDbj_y1G0BVccVl3cofOWt2NnwjbAkUJeuO5TsNpFMbv9G9OqlUhf_WF7xxK047EKJABW8wFApc-5V70_loYTmWlmay_ez7/kahrizak.png?psid=1