تبلیغات
سیناپس - كودكان را از خوردن نوشابه منع كنید
جمعه 17 مهر 1388  12:11 ب.ظ    ویرایش: - -

مدت های زیادی است که موسسات سلامت بر این باورند که ارتباط مستقیمی بین چاقی و مصرف نوشابه های گازدار وجود دارد

بتازگی محققان اولین دلیل علمی‌ مبنی بر تاثیر نوشابه‌های گازدار و دیگر نوشیدنی‌های قنددار و افزایش چربی دور شكم ارائه كرده‌اند.

در این تحقیق جالب، محققان مركز سیاستگذاری بهداشتی دانشگاه UCLA و مركز سلامت كالیفرنیا یك ارتباط مهم بین مصرف نوشابه و وزن انسان به دست آورده‌اند.

بر اساس اطلاعات به دست آمده از بیش از 40 هزار مصاحبه‌شونده، حاكی از آن است كه صرف‌نظر از نژاد و درآمد ماهانه افرادی كه در روز یك شیشه یا بیشتر نوشابه مصرف می‌كنند27 درصد بیش از كسانی كه نوشابه نمی‌خورند، در معرض چاقی قرار دارند.

بر اساس تحقیقات انجام شده مصرف نوشابه و عوارض چاقی آن، سالانه هزینه‌ای معادل 4 میلیارد دلار به اهالی كالیفرنیا تحمیل می‌كند.

مردم نوشابه را مثل آب مصرف می‌كنند، اما برخلاف آب كه عاری از قند است، نوشابه عادی 17 قاشق چایخوری در 31 گرم آب است.

محققان می‌گویند طی 30 سال گذشته آمریكایی‌ها 278 كالری اضافه در هر روز مصرف كرده‌اند و این در حالی است كه سطح فعالیت‌های فیزیكی آنها نسبتا بدون تغییر مانده است.

طی این دوره یكی از بزرگ‌ترین تغییرات صورت گرفته در رژیم غذایی، افزایش بسیار زیاد مصرف نوشابه بوده است كه بیش از 43 درصد كل كالری‌های جدید جایگزین را شامل می‌شود.

محققان با تركیب این اطلاعات و یافته‌های قبلی و جدید دلایل قطعی مبنی بر ارتباط بین مصرف نوشابه و چاقی ارائه كردند.

با توجه به این‌كه گرایش به مصرف نوشابه در كودكان و جوانان بیش از بزرگسالان است، می‌توان تصویر هشداردهنده‌ای از آینده سلامت در كالیفرنیا ترسیم كرد.

بررسی‌ها حاكی از آن است كه 41 درصد از كودكان بین 2 تا11 سال حداقل یك شیشه نوشابه در روز مصرف می‌كنند. گروه سنی 12 تا 17 سال بزرگ‌ترین گروه مصرف‌كنندگان با 63 درصد و جمعیتی بالغ بر 2 میلیون نفر است.

نوشابه ارزان و قابل دسترس برای نوجوانان است. با توجه به این‌كه نوجوانان و جوانان اطلاع كافی در مورد مضرات ناشی از مصرف بیش از حد نوشابه ندارند و در اكثر تبلیغات به جای آگاهی دادن، نوشیدن نوشابه‌های خنك و سرد را تبلیغ كنند.

چنانچه در مورد چاقی سختگیر باشیم باید كاهش مصرف نوشابه را در اولویت قرار دهیم. والدین، تجارت، جامعه و دولت همگی در كاهش مصرف نوشابه نقش دارند.

محققان امیدوارند كه سیاستگذاران با خواندن این مقاله و موضوعات مرتبط به این فكر بیفتند كه چگونه می‌توانند علیه چاقی همه‌گیر مبارزه كنند. منبع :  physorg

   


نظرات()   

سیناپس

 

http://77epqa.bay.livefilestore.com/y1pDtDbj_y1G0BVccVl3cofOWt2NnwjbAkUJeuO5TsNpFMbv9G9OqlUhf_WF7xxK047EKJABW8wFApc-5V70_loYTmWlmay_ez7/kahrizak.png?psid=1