تبلیغات
سیناپس - اسرار هویت در رگ‌های دست
دوشنبه 9 شهریور 1388  11:35 ق.ظ    ویرایش: - -

ظهور فناوری های جدید و متنوع امروزی را باید عرصه ای پهناور از تلاقی و بسیاری از دانش ها ، علوم و فنون قدیم وجدید دانست.

http://www.konjkav.com/images/image.php?w=100&h=100&url=/images/news/1009156471021251441894.jpeg

در‌ این میان آنچه به نظر می‌رسد گوی رقابت را از دیگر فناوری‌ها ربوده است، فناوری بیومتریك یا زیست‌سنجی است.‌

 

این فناوری برای اثبات یا تایید هویت افراد و نیز كنترل اشخاصی كه می‌خواهند به داده‌های خاصی دسترسی پیدا كنند، استفاده می‌شود.

 

 زیست‌سنجی در واقع علمی‌ است كه در زمینه تشخیص هویت از ویژگی‌های حیاتی و مشخصات ذاتی منحصربه‌فرد وابسته به هر فرد استفاده می‌كند.

 

 در‌ این میان امروزه فناوری‌های بیومتریك مختلفی همچون شناسایی با اثر انگشت، عنبیه یا شبكیه، هندسه دست و... مورد استفاده گسترده قرار گرفته‌اند و به نظر می‌رسد تشخیص هویت با استفاده از رگ‌های پشت دست جدیدترین روش زیست‌سنجی است كه پژوهشگران كشورمان در دانشكده فیزیك و مهندسی هسته‌ای دانشگاه صنعتی امیركبیر موفقیت‌هایی در زمینه آن كسب كرده‌اند.

زیست‌سنجی، روش خودكار تشخیص هویت افراد بر اساس خصوصیات زیستی یا رفتاری آنهاست. از جمله ‌این خصوصیات می‌توان به اثر انگشت، تصویر چهره، هندسه دست، عنبیه، شبكیه، رگ‌های دست و... اشاره كرد.

 

فناوری زیست‌سنجی در واقع روش‌های بسیار ‌ایمن شناسایی یا تایید هویت خودكار با استفاده از ویژگی‌های زیست‌سنجی افراد است. در ‌این سیستم‌ها دو گزینه تایید و تعیین هویت مطرح است.

تایید هویت در واقع پاسخ به ‌این سوال است كه «آیا او همان فردی است كه ادعا می‌كند؟» در ‌اینجا مشخصات زیست‌سنجی هر فرد با اطلاعات ثبت شده هویت مورد ادعای او مقایسه می‌شود، لذا تایید هویت یك مقایسه 1:1 نامیده می‌شود.

 

اما تعیین هویت، پاسخ به ‌این سوال است كه «او چه كسی است؟» به علت مقایسه داده‌های فرد با كل اطلاعات بانك، به تعیین هویت مقایسه 1: N اطلاق می‌شود. به‌طور كلی سیستم‌های تایید هویت سریع‌تر و صحیح‌تر از سیستم‌های تعیین هویت هستند، چرا كه به‌جای هزاران مقایسه در برابر داده ورودی برای سیستم تعیین هویت، فقط به مقایسه داده‌های شخص مدعی با داده‌های شخص مورد ادعا در سیستم تایید هویتنیاز است.

در طرحی كه توسط پژوهشگران دانشكده مهندسی هسته‌ای و فیزیك دانشگاه صنعتی امیركبیر انجام شده، سامانه تشخیص هویت با استفاده از تشخیص الگوی رگ‌های پشت دست طراحی و ساخته شده است.

 

 در‌این تحقیق هم دو نوع شبكه عصبی با دو ساختار متفاوت با هدف‌های تعیین و تایید هویت پیشنهاد شدند كه به گفته مهندس الهام صنیعی، پژوهشگر طرح، ارزیابی هر دو شبكه حاكی از عملكرد خوب آنها در تشخیص نمونه‌های ورودی است.

صنیعی با اشاره به روش‌های مختلف تشخیص هویت می‌گوید: هریك از‌ این روش‌ها دارای نقاط قوت و ضعفی هستند از جمله در تشخیص اثر انگشت، تحلیل برجستگی‌های سرانگشت در برخی خانم‌های خانه‌دار یا كسانی كه با مواد شیمیایی كار می‌كنند با مشكلاتی مواجه است.

وی می‌افزاید: از آنجا كه الگوی رگ‌های پشت دست از پیش از تولد شكل می‌گیرد و تا كهنسالی باقی می‌ماند و حتی در دوقلوها هم یكسان نیست،‌ این روش می‌تواند با دقتی حدود 98 درصد تشخیص هویت را انجام دهد.

صنیعی روش تشخیص را تاباندن پرتوی نور نزدیك فروسرخ (مادون قرمز) به پشت دست می‌داند و می‌گوید: هموگلوبین خون نسبت به ‌این رنگ حساس است و با جذب بیشتر آن، در تصاویر تیره دیده می‌شود و به ‌این ترتیب الگویی از شكل رگ‌ها به دست می‌آید.

از آنجا كه الگوی رگ‌های پشت دست از پیش از تولد شكل می‌گیرد و تا كهنسالی باقی می‌ماند، ‌این روش می‌تواند با دقتی در حدود 98 درصد تشخیص هویت را انجام دهد

وی در ادامه تاكید می‌كند: تصویر به دست آمده وارد نرم‌افزاری مجهز به شبكه عصبی شده و با تصاویر موجود در بانك اطلاعاتی مقایسه می‌شود كه اگر سابقه تصویر وجود داشت، نرم‌افزار آن را شناسایی و اعلام می‌كند.

دانش‌آموخته كارشناسی پرتوپزشكی دانشگاه صنعتی امیركبیر با بیان‌ این‌كه انواع سامانه‌های تشخیص هویت از جمله شناسایی از روی تصویر عنبیه، شبكیه، صدا، اثر انگشت و الگوی چهره وابسته به محل استفاده، هزینه و ویژگی‌های آن به كار می‌روند، كاربرد سامانه طراحی شده را در همه مكان‌هایی كه از كارت اعتباری استفاده می‌شود و همچنین برای صدور گذرنامه و گواهینامه ذكر كرد.روشی متفاوت برای شناسایی

در ‌این تحقیق روشی برای شناسایی افراد، مبتنی بر تصویر رگ‌های پشت دست ارائه شده است.

 

 به گفته صنیعی ‌این روش برای استفاده در سیستم‌های كنترل ورودی تحت پوشش شبكه بسیار مفید است.

 

 ‌این بررسی در دو مرحله صورت گرفته است: مرحله ثبت و گردآوری داده‌ها و مرحله تایید یا تصدیق.در مرحله ثبت، تعداد N تصویر دست با استفاده از روش تصویربرداری نزدیك به مادون قرمز برای افراد مختلف به عنوان نمونه‌های اصلی آموزشی جمع‌آوری شده است.

 

‌ این تصاویر طی مراحل پیش پردازش، استخراج ویژگی و مدلسازی مورد پردازش قرار می‌گیرند تا نمونه‌های قابل تطبیق‌ ایجاد شوند و سپس برای مرحله تایید از شبكه‌های عصبی استفاده می‌شود.

 

در مرحله تصدیق نمونه ورودی مورد تردید نیز مراحل پیش پردازش و استخراج ویژگی دست را طی می‌كند و در نهایت وارد شبكه عصبی آموزش دیده شده و تطابق یا عدم تطابق آن تعیین می‌شود.

 

 صنیعی می‌افزاید: در روش مورد بحث قسمت پیش پردازش مشتمل برآستانه یابی تصویر، لبه‌یابی دست، از بین بردن لبه دست، استخراج اسكلت رگ‌ها، افزایش وضوح تصویر با استفاده از توابع مورفولوژیك و در نهایت دستیابی به الگوی رگ‌ها كه تطابق و مقایسه در مورد آنها صورت می‌گیرد، است.

در مرحله استخراج ویژگی بردارهای مورد نیاز پس از اعمال تبدیل موجك به تصویر و استخراج ویژگی‌های آماری برای مقایسه در مرحله بعدی یعنی مرحله تعیین یا تصدیق هویت تهیه می‌شود.

در ‌این طرح در واقع دستاوردی جدید در فناوری تشخیص هویت تجربه شده و با استفاده از رگ‌های پشت دست (Vein Pattern) تصویر پشت دست توسط دوربین CCD گرفته شده است.‌

 

 این طرح مكانیسمی ‌بسیار ساده و راحت دارد و در گزارشی از آن، دو شبكه مجزا در مرحله تایید ارائه شد. در روش اول شبكه‌ای با هدف تعیین هویت طراحی شد.

 

كاربرد ‌این شبكه در سیستم‌های امنیتی و دولتی به لحاظ تعیین هویت افراد بسیار مفید خواهد بود. البته چون‌ این سیستم هنوز در مراحل ابتدایی تحقیقات است، توصیه می‌شود به عنوان مكمل در كنار دیگر سیستم‌های تعیین هویت همچون اثر انگشت به كار رود.

در روش دوم شبكه‌ای باهدف تایید هویت طراحی شد. این شبكه به علت داشتن تعداد كمتری نورون نسبت به شبكه اول قابلیت پیاده‌سازی راحت‌تری دارد. ‌این سیستم برای كاربردهای روزمره همچون كنترل ورود و خروج، حضور و غیاب و ... مفید خواهد بود.

صنیعی در پایان درباره نتایج حاصل از‌این طرح می‌گوید: نتایج آزمایش نشان داد هر دو سیستم به مقادیرFPR وFNR قابل قبولی دست یافتند. نتایج به دست آمده حاكی از آن بود كه‌این روش كماكان به عنوان یك روش موثر و عملی در تشخیص هویت قلمداد می‌شود.
بهاره صفوی
منبع : کنجکاو

   


نظرات()   

سیناپس

 

http://77epqa.bay.livefilestore.com/y1pDtDbj_y1G0BVccVl3cofOWt2NnwjbAkUJeuO5TsNpFMbv9G9OqlUhf_WF7xxK047EKJABW8wFApc-5V70_loYTmWlmay_ez7/kahrizak.png?psid=1