تبلیغات
سیناپس - عامل ایجاد حس خواب آلودگی کشف شد
یکشنبه 14 تیر 1388  05:52 ب.ظ    ویرایش: - -

محققان دانشگاه آکسفورد اعلام کردند: میزان خواب انسان توسط یک رشته سلول عصبی درون چشم کنترل می شود.

چرخه خواب و بیداری بر عملکرد بسیاری از سیستمهای حیاتی بدن تاثیر گذار بوده و بروز اختلال در آن می تواند مشکلات و بیماری های بسیاری از قبیل افسردگی، اختلال در سیستم ایمنی بدن و در شرایط پیچیده تر سرطان را برای انسان ایجاد کند. در عین حال داروهایی که برای تعدیل این چرخه تولید شده اند، تاثیرات سوء بر قسمت های مختلف مغز خواهند گذاشت.

در راستای کنترل سیستم خواب و بیداری در انسان، محققان دانشگاه آکسفورد اعلام کردند که رشته ای از سلولهای عصبی وابسته به شبکیه در چشم را یافته اند که به نور حساس بوده و عامل ایجاد حس خواب آلودگی یا شادابی در انسان هستند که عملکرد آن مستقیما با شدت نور در ارتباط  بوده و در صورت از کار افتادن آن، نور هیچ گونه تاثیری بر احساس خواب در انسان نخواهد گذاشت.

محققان در پی آزمایش بر روی موشها، دریافتند که در حالت عادی، موشها در تاریکی به فعالیت پرداخته و 20 دقیقه بعد از روشن کردن محیط، به خواب می روند. پس از از کار انداختن این رشته اعصاب در چشم موشها، مشاهده شد که این جانوران حساسیت خود را نسبت به میزان نور از دست داده و در روشنایی نیز به خواب نرفته و به فعالیت شان ادامه می دهند.

بر اساس گزارش ScienceDaily، با ردیابی این رشته های عصبی در چشم انسان، محققان دریافتند که دو مرکز عصبی در مغز به صورت مستقیم توسط این اعصاب فعال و کنترل شده و در انسان ایجاد حس خواب و بیداری می کنند.

متخصصان امیدوارند با مشخص کردن کامل این سیستم بتوانند شیوه جدیدی درمانی برای جلوگیری از بروز اختلالات در سیستم خواب انسان و همچنین درمان آن ارائه دهند.

   


نظرات()   

سیناپس

 

http://77epqa.bay.livefilestore.com/y1pDtDbj_y1G0BVccVl3cofOWt2NnwjbAkUJeuO5TsNpFMbv9G9OqlUhf_WF7xxK047EKJABW8wFApc-5V70_loYTmWlmay_ez7/kahrizak.png?psid=1