تبلیغات
سیناپس - شناسایی یک پروتئین کلیدی ، ERK ، در تقویت حافظه
یکشنبه 14 تیر 1388  06:48 ب.ظ    ویرایش: - -

نورولوژیستهای ایتالیایی پروتئینی را یافتند که نقش کلید را در مکانیزمهای یادگیری و تقویت حافظه ایفا می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، محققان موسسه ملی نوروساینس و دانشگاه جنوا برای اولین بار نشان دادند که پروتئین ERK (کیناز تنظیم شده خارج سلولی) می تواند مستقیما روی تماسهای سیناپسی اثر بگذارد و اتصالات میان نورونها را تقویت کند.

سیناپسها یکسری از پروتئینهایی هستند که در انتقال میان نورونها نقش مهمی ایفا می کنند.

در این فرایند پروتئین ERK آن چیزی را که در خارج نورونها در حال رخ دادن است به یکسری از فعالیتهای بیولوژیکی ترجمه می کند. از جمله این فعالیتها می توان به تولید ژنهای جدید و اصلاح اسکلت سلولی اشاره کرد. 

به گفته این محققان به این ترتیب پروتیئن ERK به کلیدی برای درک چگونگی عملکرد مکانیزمهای یادگیری و تقویت حافظه تبدیل می شود.

نتایج این تحقیقات که در تازه ترین شماره مجله علمی PNAS منتشر شده است می تواند چشم اندازهای جدیدی را در بررسی اختلالاتی که موجب زوال و از دست رفتن حافظه در سالمندان می شود ارائه کند.

دوستان مسیر ERK - كیناز یك مسیر كلیدی از مسیر های پیام رسانی سلولی است كه منجر به فعال سازی بیان ‍ژن های تقسیم سلولی می شود. پیام توسط گیرنده های سطح غشایی به پروتئینی موسوم به Ras منتقل شده و Ras نیز با اتصال به یك مولكول GTP فعال می گردد. فعال شدن این مولكول مسیر آبشار كیناز را به راه می اندازد كه منجر به فعال شدن Erk می گردد. Erk پروتئینی است كه نسبت به محیط خارج حساس است و آن را كیناز وابسته به محیط برون سلولی یا ERK می نامند.

   


نظرات()   

سیناپس

 

http://77epqa.bay.livefilestore.com/y1pDtDbj_y1G0BVccVl3cofOWt2NnwjbAkUJeuO5TsNpFMbv9G9OqlUhf_WF7xxK047EKJABW8wFApc-5V70_loYTmWlmay_ez7/kahrizak.png?psid=1