تبلیغات
سیناپس - ام اس با كمبود ویتامین D در ارتباط است
یکشنبه 14 تیر 1388  06:37 ب.ظ    ویرایش: - -

دانشمندان كانادایی اعلام كردند: كمبود ویتامین D خطر ابتلا به ام اس را در اطفال تشدید می كند

به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران به نقل از خبرگزاری رویتر دانشمندان كانادایی در پژوهش های جدید خود دریافته اند كه كمبود ویتامینD ، خطر ابتلا به ام اس را در كودكان افزایش می دهد.

 پژوهشگران كانادایی به رابطه مستقیم بین كاهش سطح ویتامین D در كودكان و افزایش خطر ابتلا به «مالتیپل اسكلروزیس» پی برده اند.

محققان دریافته اند؛ احتمال ابتلا به ام اس در كودكانی كه با كمبود ویتامین D مواجه هستند بسیار بیشتر از اطفالی است كه به مقدار كافی در بدن آن ها ویتامینD وجود دارد.

آزمایش ها نشان داد: احتمال ابتلا به ام اس در كودكانی كه سطح ویتامینD در بدنشان به بیشترین میزان می رسید تنها ٦ درصد اما در كودكانی كه كمترین میزان ویتامینD را داشتند، به ٢٧ درصد می رسید.

ام اس یك بیماری مزمن و سخت است كه سیستم اعصاب مركزی را مورد حمله قرار می دهد.

محققین همچنین به رابطه ویتامین D  با بیماری های دیگری همچون سرطان های سینه و كولون ، بیماری قلبی ، دیابت ، و سل پی برده اند.

ویتامین D در اثر تابش نور خورشید ، در پوست ساخته می شود و در بعضی افزودنی های غذایی همچون روغن ماهی یافت می گردد.  محققین دریافته اند كه ویتامین D  موجب كاهش فشار خون و كاهش پاسخ سیستم ایمنی (اثر ضد التهابی) می شود و كمبود آن می تواند منشا بیماری های گوناگون باشد.

   


نظرات()   

سیناپس

 

http://77epqa.bay.livefilestore.com/y1pDtDbj_y1G0BVccVl3cofOWt2NnwjbAkUJeuO5TsNpFMbv9G9OqlUhf_WF7xxK047EKJABW8wFApc-5V70_loYTmWlmay_ez7/kahrizak.png?psid=1