تبلیغات
سیناپس - استفاده از نانولوله‌های كربنی در تصفیه آب و پساب‌های صنعتی
سه شنبه 15 اردیبهشت 1388  06:53 ب.ظ    ویرایش: - -

به همت محققان دانشگاه تبریز صورت گرفت
خبرگزاری فارس: محققان دانشكده شیمی دانشگاه تبریز موفق شدند طی پژوهشی با استفاده از الكترودهای ساخته‌شده از نانولوله‌های كربنی و طی فرآیند پراكسی‌كوآگولاسیون، آلاینده‌ها و مواد رنگی موجود در پساب‌های صنعتی را حذف كنند.
 


به گزارش خبرگزاری فارس، محمود زارعی، دانشجوی دوره دكتری شیمی كاربردی دانشكده شیمی دانشگاه تبریز، در این‌باره گفت: در استفاده از نانولوله‌های كربنی به‌عنوان كاتد، پراكسید هیدروژن تولید شده به‌وسیله آن طی عمل الكترولیز، 5/2 برابر الكترود كربن فعال و 30 برابر الكترود گرافیتی است.
زارعی افزود: متداول‌ترین روش برای حذف باقی‌مانده تركیبات آلی موجود در آب، هوادهی و جذب سطحی به‌وسیله كربن فعال است. هوادهی تنها برای تركیبات فرار مفید است و جذب سطحی نیز روی برخی از تركیبات آلی تأثیری ندارد. به‌طور كلی، فرایندهای ذكر شده قادر به تخریب آلاینده‌های محیط زیست نیستند؛ در حالی‌كه با روش مورد استفاده در این تحقیق، آلاینده‌ها تخریب می‌شوند.
به گزارش سایت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو زارعی گفت: با استفاده از الكترودهای ساخته شده، حذف آلایندهای رنگی از آب‌های آلوده انجام شد و با استفاده از دستگاه GC-MS، محصولات میانی و محصولات جانبی تولید شده، بررسی گردید. نتایج به‌دست‌آمده نشان می‌دهد كه مواد آلاینده، در نهایت به آب و دی‌اكسید كربن تبدیل شده‌اند. با توجه به اینكه امروزه بیشتر صنایع، برای دفع پساب‌های خود دچار مشكل هستند و پساب تولیدی آنها شامل مواد آلی مختلف، از جمله مواد رنگی است كه مشكلات زیست‌محیطی زیادی را به‌دنبال دارد، با استفاده از فرایند مورد مطالعه در این كار پژوهشی، می‌توان بسیاری از آلاینده‌های موجود در پساب‌های صنعتی را از بین برد.
این پژوهش، در گروه شیمی كاربردی دانشكده شیمی دانشگاه تبریز و با هدایت داریوش سالاری و علیقلی نیائی و علیرضا ختائی انجام گرفته است.

   


نظرات()   

سیناپس

 

http://77epqa.bay.livefilestore.com/y1pDtDbj_y1G0BVccVl3cofOWt2NnwjbAkUJeuO5TsNpFMbv9G9OqlUhf_WF7xxK047EKJABW8wFApc-5V70_loYTmWlmay_ez7/kahrizak.png?psid=1