تبلیغات
سیناپس - بازیهای ویدئویی از نوجوانان فردی خشن نمی سازد
جمعه 7 تیر 1387  11:06 ق.ظ    ویرایش: - -

کتاب جدیدی نوشته زوجی از محققان هاروارد اظهار میکند بازی های ویدئویی از نوجوانان، موجودی خشن و تشنه خون یا قاتلان بزرگ نمی سازد! نتیجه فوق بعد از دو سال مطالعه این زوج، بر روی بیش از 1200 دانش آموز دبیرستانی و رفتارهای آنان در برابر بازی های ویدئویی بدست آمده است.


برای پسرها بازی های ویدئویی به هیچ وجه علامت خطر نیستند.
کتاب جدیدی نوشته زوجی از محققان هاروارد اظهار میکند بازی های ویدئویی از نوجوانان، موجودی خشن و تشنه خون یا قاتلان بزرگ نمی سازد!

تیمی شامل یک زن و شوهر به نام چریل اولسن (Cheryl Olson) و لورنس کاتنر (Lawrence Kutner)، از مدرسه پزشکی هاروارد، دیدگاه خود را با نام " حقیقت شگفت انگیزی درباره بازی های خشن ویدئویی و آنچه والدین می توانند انجام دهند" ماه گذشته منتشر کرده اند و باعث تغییراتی در بحث تاثیر بازی های ویدئویی بر کودکان شده اند.

کاتنر می گوید: امیدوارم مردم تشخیص دهند هیچ اطلاعات معتبری در دست نیست که از نگرانی های بی مورد راجع به خشونت ایجاد شده توسط بازی های ویدئویی حمایت کند.

نتیجه فوق بعد از دو سال مطالعه این زوج، بر روی بیش از 1200 دانش آموز دبیرستانی و رفتارهای آنان در برابر بازی های ویدئویی بدست آمده است. این شیوه با شیوه های معمولی که بر نتایج آزمایشگاهی اتکا می کند و برای مثال از صدای بلند یک زنگ برای اندازه گیری میزان خشونت استفاده می کند، متفاوت است.

کاتنر همچنین می گوید: آنچه ما انجام دادیم و به ندرت توسط دیگر محققان انجام شده بود، برخورد واقعی و صحبت کردن با بچه ها بود. ممکن است عجیب به نظر می رسد اما اینکار تابحال انجام نشده بود.

آنها دریافتند که بازی کردن گیم های ویدئویی بین کودکان بسیار همه گیر است و اوقات بسیاری بصورت گروهی انجام می شود. اما نتایج همچنین رابطه ای بین بازی هایی با محتوای مربوط به بزرگسالان و رفتار خشونت آمیز کودکان را تایید کردند. آنها دریافتند که 51 درصد از پسرانی که بازی های بزرگسالان را بازی کرده اند (معادل فیلم های مناسب برای افراد 17 سال به بالا) در سال گذشته در یک دعوا حضور داشته اند، در مقایسه با 28 درصد که از چنین بازی هایی استفاده نکرده بودند.

نتایج در بین دختران شدیدتر نیز بود. 40 درصد از آنهایی که بازی های در سطح بزرگسالان کرده بودند، سال قبل در یک دعوا شرکت داشتند، در مقایسه با 14 درصد که از این بازی ها استفاده نکرده بودند.

یکی از عجیب ترین موارد، محبوبیت بازی های بزرگسالان در بین دختران بود. در حقیقت بازی اکشن-جنایی "Grand Theft Auto" دومین بازی پرطرفدار بین آنها، بعد از بازی " The Sims" که نوعی خانه عروسکی مجازی است، بود.

زوج محقق می گویند مطالعات بیشتری دراین زمینه مورد نیاز است زیرا اطلاعات بدست آمده تنها رابطه بین این دو و نه باعث شدن آن، را نشان می دهد. مشخص نیست که آیا این بازی های ویدئویی هستند که آغازی بر خشونت می شوند یا این کودکان خشن هستند که به سمت بازی های ویدئویی این چنین کشیده می شوند.

گفته می شود تعداد کمی از کودکان هستند که با این بازی ها به دعوا و خشونت کشیده می شوند. در حقیقت کودک 13 ساله ای که چنین بازی هایی میکند، نهایتاً به تیم فوتبالی که شما هم در محله اتان دیده اید می پیوندد.

آنها بازی های ویدئویی را در فرهنگ مردمی نیز بررسی کردند و متوجه شدند نگرانی والدین بخاطر بازی فرزندانشان، مشابه نگرانی هایی است که در زمان محبوبیت سینما، تلویزیون و حتی کتابهای کمیک وجود داشت.

پروفسور ایان بوگوست استاد دانشگاه جورجیا می گوید: نکته مورد علاقه من در این تحقیقات، بررسی تاریخی آنها بود و اینکه چنین بحثایی در گذشته راجع به انواع رسانه ها وجود داشته است.

تحقیقات بر دسته ای از رفتارهای کودکان که می تواند نشاندهنده وجود مشکل خشونت در آنها باشد اشاره می کند. مانند: دعواهای مکرر، نمرات بد و بازی کردن افراطی.

برای مثال: اگر دختری 15 ساعت در هفته را منحصراً به بازی های ویدئویی پرخشونت اختصاص می دهد، اوضاعش نگران کننده و بسیار غیرمعمول است.

اما برای پسرها بازی های ویدئویی به هیچ وجه علامت خطر نیستند. زیر به نظر می رسد که بازی برای نسل پسران امروزی، نوعی معیار برای رقابت و کسب شایستگی در بین همسالانشان باشد.

بسیاری از طرفداران بازی های ویدئویی از این زوج استقبال و حمایت کرده اند که البته برای زوج محقق عکس العمل خوشایندی نبود. آنها می گویند: ما قصد نداریم از کسی حمایت کنیم یا بر علیه اش باشیم. از ما خواسته شد که در این بحث ها طرفداری خود را از بازی های ویدئویی اعلام کنیم ولی ما چنین افرادی نیستیم و این بازی ها از نظر ما تنها وسیله ای برای آزمایش ها بود.

Reuters.com

   


نظرات()   

سیناپس

 

http://77epqa.bay.livefilestore.com/y1pDtDbj_y1G0BVccVl3cofOWt2NnwjbAkUJeuO5TsNpFMbv9G9OqlUhf_WF7xxK047EKJABW8wFApc-5V70_loYTmWlmay_ez7/kahrizak.png?psid=1