تبلیغات
سیناپس - رئیس انجمن روانپزشكان ایران در گفت‌و‌گو با فارس: وزارت بهداشت باید معاونت بهداشت روان تأسیس كند
چهارشنبه 11 اردیبهشت 1387  10:04 ق.ظ    ویرایش: - -

رئیس انجمن روانپزشكان ایران گفت: به علت اهمیت بار بالای بیماری‌های روانی و افزایش مداوم آن وزارت بهداشت باید معاونت بهداشت روان تأسیس كند

رئیس انجمن روانپزشكان ایران در گفت‌و‌گو با فارس:

وزارت بهداشت باید معاونت بهداشت روان تأسیس كند

خبرگزاری فارس: رئیس انجمن روانپزشكان ایران گفت: به علت اهمیت بار بالای بیماری‌های روانی و افزایش مداوم آن وزارت بهداشت باید معاونت بهداشت روان تأسیس كند.

احمد جلیلی در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعی فارس‌ افزود: بی‌توجهی به بیماری‌های روانی مسئله امروز و دیروز نیست، سال‌هاست كه در دولت‌های مختلف شاهد این هستیم كه مسئولان نظام سلامت به مسئله بیماری‌های روانی بی توجهند و البته بخشی از این مسئله نیز به علت پائین بودن سرانه بهداشتی ـ درمانی و كمبود اعتبرات وزارت بهداشت است.
وی ادامه داد: با توجه به این موضوع انجمن روانپزشكی در قطعنامه اخیر كنگره روانپزشكی ایران به وزارت بهداشت پیشنهاد داد كه برای توجه و رسیدگی مناسب به بیماری‌های روانی در كشور، معاونت بهداشت روان را تاسیس كند و ما منتظر جواب وزارت بهداشت در این زمینه هستیم و امیدواریم وزارتخانه متولی سلامت بتواند با اصلاح ساختارش به سلامت روان مردم توجه بیش‌تری كند.
وی گفت: البته كارهایی برای بهداشت روان جامعه در سال‌های گذشته انجام شده است مانند آموزش به بهورزان در شبكه بهداشتی ـ درمانی كشور در مورد نحوه مشاوره‌های روانی به مردم ولی با توجه به گستردگی اختلال‌های روانی در كشور این فعالیت‌ها كفایت نمی‌كند.
جلیلی افزود: بالابودن بار بیماری‌های روانی منحصر به كشور ما نیست و تقریباً در تمام دنیا به درجات مختلف وجود دارد اما كشورهای موفق در كنترل اختلالات روانی با اختصاص اعتبار مناسب برای ارتقای سلامت روان جامعه برای كنترل آن برنامه دارند اما در كشور ما به علت پائین بودن اعتبارات بهداشتی ـ درمانی كار زیادی نمی‌توان انجام داد.
وی گفت: برای كنترل بیماری‌های روانی اقدامات مختلفی در سطوح مختلف می‌توان انجام داد، سطح اول خدمات پیشگیری اولیه است كه در این امر همه ارگان‌های دولتی و غیر‌دولتی در جامعه باید وارد عمل شوند و برای كم كردن استرس‌ها و فشارهای روانی و افزایش نشاط در جامعه فعالیت كنند.
رئیس انجمن روانپزشكی ایران افزود: گام بعدی خدمات پیشگیری ثانویه است كه با ایجاد مراكز مشاوره و كلینیك‌های تخصصی خدمات روانپزشكی انجام می شود و در نهایت در مرحله آخر تقویت مراكز بستری و خدمات تخصصی روانپزشكی برای افرادی است كه دچار بیماری‌ها و اختلال‌های مزمن روانی شده‌اند و باید برای بازگشت آن‌ها به زندگی سالم و طبیعی اقدام شود.
جلیلی افزود: بیماری‌های روانی طیف وسیعی از اضطراب، افسردگی و استرس خفیف تا اسكیزوفرنی و جنون كامل دارد و شایع‌ترین آن در ایران و تمام جهان افسردگی است كه در كشور ما بین 10 تا 12 درصد كل جمعیت كشور را دربر می‌گیرد.

   


نظرات()   

سیناپس

 

http://77epqa.bay.livefilestore.com/y1pDtDbj_y1G0BVccVl3cofOWt2NnwjbAkUJeuO5TsNpFMbv9G9OqlUhf_WF7xxK047EKJABW8wFApc-5V70_loYTmWlmay_ez7/kahrizak.png?psid=1