تبلیغات
سیناپس - دبیر فرهنگستان علوم پزشكی در گفت‌و‌گو با فارس: دنیا به طرف مدل ایرانی پیوند كلیه گرایش پیدا كرده است‌
شنبه 25 اسفند 1386  07:03 ق.ظ    ویرایش: شنبه 25 اسفند 1386 07:03 ق.ظ

دبیر فرهنگستان علوم پزشكی گفت: پس از پاسخ علمی ما به مقاله ناجوانمردانه نشریه NATURE علیه مدل ایرانی پیوند كلیه، دنیا به طرف این مدل پیوند كلیه گرایش پیدا كرده است.

دبیر فرهنگستان علوم پزشكی در گفت‌و‌گو با فارس:

دنیا به طرف مدل ایرانی پیوند كلیه گرایش پیدا كرده است‌

خبرگزاری فارس: دبیر فرهنگستان علوم پزشكی گفت: پس از پاسخ علمی ما به مقاله ناجوانمردانه نشریه NATURE علیه مدل ایرانی پیوند كلیه، دنیا به طرف این مدل پیوند كلیه گرایش پیدا كرده است.

علی نوبخت، دبیر فرهنگستان علوم پزشكی و دبیر انجمن پیوند اعضا ایران در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعی فارس‌ افزود: نشریه NATURE CLINICAL PRACTICE NEFROLOGY در سال 2006 میلادی در دو شماره پشت سر هم مقاله‌هایی علیه مدل ایرانی پیوند كلیه كه مبتنی بر پیوند كلیه از فرد زنده غیر فامیل است منتشر كرد. در این مقاله‌ها پیوند كلیه در ایران با آنچه به صورت دلال بازی در هند انجام می‌شود مقایسه شده بود.
وی گفت: در هندوستان از سال‌های گذشته با توجه به اجازه پیوند كلیه از فرد زنده گروه‌‌هایی به عنوان دلال كلیه فعال شده‌اند و گاهی اصلاً معلوم نیست كه دهنده كلیه كیست و در مواردی نیز مثلاً یك بیمار انگلیسی برای پیوند كلیه به هند می‌رود و یك خان هندی رعیتش را وادار به اهدای كلیه به آن فرد می‌كند.
نوبخت افزود: در نشریه NATURE مدل ایرانی شبیه آنچه در هندوستان اتفاق می‌افتد معرفی شده بود در حالی كه مدل پیوند كلیه در ایران از اوایل دهه 70 با فتوای مراجع دینی و تصویب قانون پیوند از فرد زنده غیر فامیل كه با ایثارگری برای نجات جان فرد دیگری داوطلب می‌شود اجرا شد كه بر اساس پروتكل‌های دقیق علمی اجرا می‌شود و نظارت دقیقی برای جلوگیری از سوء‌استفاده از این قانون از سوی وزارت بهداشت اعمال می‌شود.
معاون درمان سابق وزارت بهداشت گفت:‌ در زمان حاضر نیز پیوند كلیه در تمام مراكز مجاز كشور بر اساس پروتكل‌های دقیق علمی و ضوابط قانونی انجام می‌شود و نه تنها پیوند عضو فرد ایرانی به خارجی ممنوع است بلكه اجازه دلال بازی و سوء‌استفاده نیز مطابق پروتكل‌ها به هیچ مركزی داده نمی‌شود.
وی افزود: البته قاچاق و فعالیت‌های زیر زمینی در ایران نیز مانند هر جای دیگر دنیا وجود دارد و نمی‌توان منكر آن شد ولی حساب این كارها از مدل ایرانی پیوند كلیه جداست، ضمن اینكه ما هم پیوند كلیه از جسد را تأیید می‌كنیم و خواهان آن هستیم ولی پیوند از جسد فعلاً مشكل بیماران كشور ما را حل نمی‌كند.
نوبخت اضافه كرد:‌ مدل ایرانی پیوند كلیه به طور شرافتمندانه در كشور ما اجرا می‌شود و تا حد زیادی توانسته است مشكل بیماران كلیوی را كه در كشور ما تعداد آن‌ها زیاد است حل كند.
وی افزود: پس از انتشار دو مقاله در نشریه NATURE‌، بنده پاسخ این مقالات را دادم كه در شماره بعدی آن در اواخر سال 2006 منتشر شد و پس از آن تماس‌های زیادی از مجامع علمی دنیا از جمله دانشگاه UCLA آمریكا داشتیم كه اظهار می‌كردند با تعاریفی كه در این مقاله از مدل ایرانی پیوند كلیه شده است ما هم آن را قبول داریم و بر آن صحه گذاشتند و پس از آن بسیاری از كشورهای دنیا با توجه به محدودیت پیوند از جسد به طرف مدل ایرانی پیوند كلیه گرایش پیدا كرده‌اند.

   


نظرات()   

سیناپس

 

http://77epqa.bay.livefilestore.com/y1pDtDbj_y1G0BVccVl3cofOWt2NnwjbAkUJeuO5TsNpFMbv9G9OqlUhf_WF7xxK047EKJABW8wFApc-5V70_loYTmWlmay_ez7/kahrizak.png?psid=1